Na úvod stručně: První rok zasadíme na jaře pacibulky,  objeví se první lístečky a rostlina si bude hledat oporu po které se bude pnout asi jako fazole, vyroste a na podzim zežloutne. Sklidíme sazenice velké asi jako mrkev.  Sazenice použijeme druhý rok na jaře jako sadbu, a když vše dobře dopadne na podzim sklidíme krásné velké kořeny. Spodní části kořenů můžeme jíst po celou zimu a v dalších letech už můžeme používat jako sazenice vrchní část kořene, která nám vždy zbude.

Pokud Vás zajímají podrobnosti ze života Světelného kořene čtěte dále...

Pacibulky jsou velké asi jako pecka od třešně, vyrůstají v paždí listů dospělých rostlin po odkvětu. Zda vyrostou není nikdy jisté, někdy jich na rostlině vyroste několik desítek, jindy žádná. Více rostou na liánách které se pnou vodorovně a také tam, kde jsou chráněny před větrem. Čas ke sklizni pacibulek poznáme tak, že jdou velmi lehce utrhnout a sami začínají opadávat. Velikost pacibulek je různá, od špendlíkových hlaviček až ojediněle po velikost třešní.

Po zasazení  pacibulek se začnou objevovat první kořínky a začne růst klíček vzhůru, trvá to u každé pacibulky různě dlouho, od 14 dnů po 2 měsíce.

Ideálně asi měsíc vykouknou ze země první lístky a zhruba za 6 týdnů začne na rostlince růst jeden silný kořen kolmo dolů a to je základ budoucí sazenice.

Rostliny potom rostou velmi rychle do výšky, do asi 100 - 200 cm a k tomu potřebují oporu po které se pnou stejně jako fazole.

Na podzim, po té, co z vrchní části rostlin opadají listy můžeme sklízet sazenice na příští rok. Uskladníme je nejlépe v chladném sklepě kde nemrzne. Sazenice jsou velké 5 - 40 cm a váží mezi 5 a 250g. Průměr u nás bývá cca 50g.

My skladujeme sazenice v dřevěných bednách s pískem. Na jaře bývají některé sazenice naklíčené. Je dobré je skladovat v chladném sklepě, kde se klíčení pozdrží, protože vytáhlé klíčky jsou na jaře velmi náchylné k poškození mrazem, zmrznou i při -1 °C. Rostliny to nezničí, vyženou si klíček nový, ale zbytečně je to vysiluje.

Zasazené sazenice se mají čile k světu a velmi rychle rostou do výšky. Tentokrát už si musíme dát na opoře záležet neboť liány Světelných kořenů umí růst do výšky několika metrů. My máme oporu 5m vysokou a často liány tvoří ještě metrový převis. Na obrázku je vidět kladení naklíčených sazenic do záhonu, před tím, než byly zakryty další zeminou.

Světelný kořen roste do výšky nejrychleji v červnu, i 30 cm za den, na konci léta se mohou objevit pacibulky a na podzim se společně s okolní krajinou zbarví podzimními barvami.

14.jpgSklizeň.