Světelný kořen jako rostlina dodává prostoru svěžest a radost. Je to rostlina křehká a zároveň velmi silná. Pokud mu lidé v jeho okolí dopřejí pozornost, odmění se jim. Všem doporučujeme projít se mezi vzrostlými Světelnými kořeny a navnímat atmosféru jež z nich vyzařuje.

Světelný kořen je výjimečná potravina. Jíme je nejraději syrové, i v malém množství nám dodávají sílu, jakou jsme zatím nenašli v žádné jiné potravě. Je zajímavé, že pokud si vezmeme kousek Světelného kořene před jídlem, najíme se dosyta z menší porce, než kdybychom předtím kořen nejedli. To stejné platí, pokud ho do jídla přidáme.

Z hlediska obsahu živin, je hlavní zásobní látkou polysacharid škrob. Ve sklizených hlízách najdeme také velmi zajímavý protein dioscorin (nezaměňovat s alkaloidem dioscorine, který Světelný kořen neobsahuje). V hlízách jsou obsaženy asi 2 % steroidního sapogeninu diosgeninu a fenolické látky nazvané batas I – V, dále specifický sliz, cholin, glykoproteidy, řada aminokyselin a jiné.

V Čínské medicíně se doporučuje jíst Světelný kořen pro odstranění chronické únavy, pro posílení imunity, při slabosti končetin, pro posílení ledvin. Mužům značně zvyšuje výkon po všech stránkách, ženám zjemňuje pleť a při jeho konzumaci "mládnou". Obklady se léčí různé kožní nemoci a také má velký význam v čínské dietetice.

Evropská medicína oceňuje především obsah léčivých látek, ale užití je s čínskou medicínou pozoruhodně podobné.

Fenolické látky mají silné antioxidační účinky a v lidském organismu projevují zvýšení odolnosti vůči volným radikálům. Fenolické látky mají také protizánětlivé účinky a podílejí se významnou měrou na prevenci arterosklerózy.

Steroidní sapogenin diosgenin je na západě velmi populární látka. Používá se pro sportovce, kteří ho užívají na růst svalové hmoty, zlepšení fyzického výkonu a pro lepší a efektivnější regeneraci po cvičení nebo fyzické zátěži. Používá se v mnoha přírodních přípravcích na podporu erekce u mužů. U žen působí především jako fytoestrogen podporující správnou hormonální hladinu, především s ohledem na růst prsou a ženské problémy. Má také protistresové účinky, pomáhá snižovat únavu a zlepšuje mentální odolnost a psychickou vitalitu.

Cholin má lipotropický účinek, podílí se na využití tuků a cholesterolu - ve formě fosfatidylcholinu, zabraňuje hromadění cholesterolu a tuku v organismu a vytváří ochranu jater (příp. podporuje léčbu) před poškozením alkoholem, toxiny a léky. Spolu s betainem a methioninem zajišťuje přepravu tuků do buněk. V organismu je cholin stavební látkou pro acetylcholin, který je hlavním přenašečem nervových vzruchů do mozku a do nervosvalové ploténky. Ta zajišťuje koordinaci pohybů pod dohledem řídícího mozkového centra. Novější výzkumy dávají přísun cholinu v potravě do souvislosti se zdravým vývojem a regenerací mozku, funkční reprodukcí člověka a zdravým srdcem.

Vše, co jste se do této chvíle dočetli svědčí o tom, že Světelné kořeny by se měly stát běžnou součástí naší stravy, protože posilují naše tělo a mají schopnost uzdravovat.

Avšak vlastnost, díky které se staly Světelné kořeny známé v Evropě se nedá změřit ani zvážit. Opírá se o tvrzení výjimečné osobnosti, jež žila na přelomu 19 a 20 století.

Touto významnou osobností byl Rudolf Steiner, rakouský filosof, literární kritik, pedagog, umělec, dramatik, sociální myslitel, esoterik. Byl zakladatelem antroposofie, waldorfského školství, biodynamického zemědělství, antroposofického lékařství a nové umělecké formy – eurytmie. Laicky řečeno, použil své dokonalé matematické myšlení a schopnosti mimosmyslového vhledu ke zkoumání duchovních věd a za svůj život posunul tehdejší poznatky o životě člověka o velký kus dopředu. Dodnes nebyly jeho myšlenky plně využity.

V roce 1924 Rudolf Steiner řekl, že aby lidstvo bylo plnohodnotně vyživeno, musí se rozšířit Světelný kořen neboť ten jediný dokáže poutat Světelný éter, jenž pomůže lidstvu se změnou myšlení a vymanění se z pout materialismu.

Světelný kořen provází lidstvo už mnoho tisíc let, z písemných zmínek známe Voynichův rukopis, ale znalí lidé uvádějí, že Světelný kořen provází lidstvo od nepaměti. Je odolný změnám, neboť se množí nepohlavně, a proto dnes pěstujeme stejnou rostlinu jako naši prapředci. Co je ještě velmi cennou vlastností Světelného kořene je jeho odolnost k chorobám a škůdcům. I když může být napadán některými patogeny, v praxi biodynamického pěstování roste úspěšně bez jakéhokoli použití chemických  látek nebo umělých hnojiv. Je pěstován naprosto přírodními způsoby, včetně manipulace, protože díky jeho křehkosti, všechny práce spojené s pěstováním Světelných kořenů dělají lidské ruce.