Sazenice malá

35,00 Kč
Bez DPH

Sazenice (Jam čínský, Dioscorea batatas) 10 - 20 cm.

Počet

Malé sazenice světelného kořene potřebují větší péči. Sázejte je do kvalitního kompostu, který je dobře rozložen a má pohotové živiny. Světelné kořeny se pěstují ve vrstveném substrátu, jehož základem je křemičitý písek. Při sázení sazenic je zapotřebí, aby vrstva písku dosahovala alespoň jednoho metru v bednách a cca 80 cm v záhonech. Když je kořen pod úrovní terénu, nemá tendenci se tolik protahovat a je tlustší. V bednách vyrůstají kořeny delší a tenčí.

Je zapotřebí, aby hned při započetí růstu, měla rostlina přístup ke všem živinám, v přijatelné formě, zejména N, P, K, Mg neboť nemá mnoho zásob na tvorbu lián. I z těchto malých sazenic lze vypěstovat moc pěkné kořeny, ale počítejte s tím, že z nějaké části vyrostou kořeny menší, které se dají zasadit další rok jako prvotřídní sazenice. Brzké přihnojení výluhem kopřiv je zde obtížné, neboť kopřivy nejsou brzy na jaře ještě narostlé. Doporučuji přihnojený výluhem, lépe zákvasem ze slepičího trusu. Obsahuje hodně N a dalších látek, jen opatrně, „slepičince“ jsou velmi koncentrované a mohlo by dojít k přehnojení a popálení rostlinek. Nejbezpečnější aplikace je dát například obden půl litr výluhu do 10 l konve na zalévání.

Při pěstování světelných kořenů se vyhýbejte používání umělých hnojiv respektujte zásady biodynamického zemědělství. Pokud tyto zásady dodržíte, vypěstujete kořeny mimořádné kvality.